Pejzaż zimowy polskiego malarza Stanisława Gibińskiego. Wykonany w technice akwarelowej na papierze. Sygnowany w prawym dolnym rogu – S. GIBIŃSKI.

 

Obraz przedstawia wiejski, drewniany kościółek pośród drzew, oproszony pierwszym zimowym śniegiem. Na pierwszym planie ukazano zdążających do kościoła, zmarzniętych ludzi. Dalej, w centrum ukazano niewielki, drewniany budynek kościoła. Po prawej i po lewej stronie wychylają się drzewa, z ostatnimi, jesiennymi liśćmi  w kolorze pomarańczu. W tle widoczne są dachy chatek chłopskich i plamy sugerujące połacie drzew.

 

Kolorystyka obrazu jest chłodna, przełamana ciepłymi barwami pomarąńczu i czerwieniami liści oraz kobiecych chust oraz blikami złotych promieni słońca, odbijających się w śniegu.

 

Stanisław Gibiński (1882-1971) – polski malarz, akwarelista. Studiował na krakowskiej ASP, prawdopodobnie w pracowni Juliana Fałata. Mimo odebranego wykształcenia malował tylko hobbistycznie, poza pracą zawodową. Doceniony jako artysta brał udział w wystawach krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz wystawach krajowych. Polski patriota i działacz wojenny – należał do Legionów Polskich, gdzie walczył pod dowództwem gen. Józefa Hellera.

Malował techniką akwarelową. Do jego ulubionych tematów należały polskie pejzaże – lasy i natura, oraz sceny ze wsi – takie jak rybacy czy polowania. Szczególnie lubił pejzaże zimowe, do których należy prezentowany obraz.

 

Pejzaż zimowy. Akwarela na papierze. Sygn. Gibiński

Sprzedane