Pejzaż  polskiego artysty – rzeźbiarza i malarza Stanisława Gałka, Malowany techniką olejną. Sygnowany w prawym dolnym rogu.

 

Artysta po wieloletniej edukacji na polskich i zagranicznych uczelniach związał się z Zakopanem. Jego pejzaże wskazują jak istotną częścią jego życia były góry, ukazując odbiorcy piękno polskiego krajobrazu. Prezentowane dzieło przedstawia kamienisty potok z krystalicznie czystą wodą, spływającą po głazach. Na pierwszym planie rozciąga się szersze rozlewisko, dalej widać niewielki wodospadzik, wokół którego wyrastają drzewa. W tle wielobarwne plamy sugerują porośnięte kwiatami łąki zamknięte linią drzew.

 

Krajobraz z realizmem oddaje piękno potoku i krystalicznie czystej wody spływającej z górskich szczytów. Obraz jest malowany lekko i impresyjnie – delikatnym, ale pewnymi pociągnięciami pędzla, tworzącymi wyraźną fakturę.

 

Stanisław Gałek – karierę artystyczną zaczynał niepozornie, w Szkole Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, gdzie po jej ukończeniu uczył rysunku. Naukę kontynuował w Krakowskiej ASP  w pracowni Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego. Studiował także na uczelniach artystycznych w Monachium i Paryżu w pracowni Jeana-Léona Gérôme’a – znakomitego akademika. Po studiach przeniósł się do Włoch, by ostatecznie powrócić do Zakopanem i tam pozostać. 

Członek towarzystwa „Sztuka Podhalańska”, a także Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy ukazujących Tatry i okolice Morskiego Oka.

 

 

Pejzaż z rzeką. Sygn. Stanisław Gałek

9 500,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków