Ekspresjonistyczny obraz polskiego artysty – Mariusza Mikołajka. Na odwrocie data 1993

 

 

Malarstwo Mariusza Mikołajka jest wyjątkowe na tle współczesnej sztuki. Cechuje je specyficzne odniesienie do tradycji malarstwa. Inspiracje sztuką XIX-wieczną artysta łączy z malarstwem gestu i informelem. Pozornie abstrakcyjne dzieła, są skomponowane tak by wywoływać odpowiednie skojarzenia i tworzyć aluzje – przestrzeni i widoków i form zasugerowanych widzowi środkami czysto malarskimi.

 

Do takich dzieł należy też prezentowany obraz – ekspresyjnie malowany – dużymi plamami czystego koloru zestawionymi z chropowatymi, grubymi impastami długich i powyginanych linii – sugeruje oku, że patrzymy na artystyczną interpretacje jakiegoś widoku.

 

Dzieło pełne wewnętrznych napięć i opozycji – wertykalizm – horyzontalizm, gładkie – chropowate, długie – krótkie, jest bardzo dynamiczne. Sprawia wrażenie ruchu, tworząc nastrój tajemniczości i wywołując w widzu zaciekawienie.

 

Mariusz Mikołajek (ur. 1958) –  w latach 1979-1984 studiował malarstwo na ASP we Wrocławiu. W 1985, na ogólnopolskiej wystawie Malarstwa Młodych: Droga i Prawda zdobył Honorową Nagrodę Komisarza Wystawy. Brał udział w wystawach w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma ponad 30 wystaw indywidualnych. Jego twórczość cieszy się dużym zainteresowaniem w Niemczech i Danii.

Pejzaż abstrakcyjny. Mariusz Mikołajek

Niedostępny