Piękna, dekoracyjna paterka składa się z głębokiej, porcelanowej misy pokrytej ręcznie malowaną sceną. Gejsze zabawiają rozmową swoich gości. Całość umieszczona została w pomieszczeniu, z którego dostrzec możemy fragment orientalnego pejzażu. Namalowana na misie scena pozwala nam zaobserwować mnogość detali w strojach i sztafażu, wyeksponowano w ten sposób motyw orientalny. Wielobarwna kompozycja w ciepłej tonacji, wzbogacona złoconymi zdobieniami. Scena obwiedziono złotą wstęgą, zdobioną ornamentem w postaci złotych łusek przeplecionych niebieskimi i czerwonymi motywami kwiatów.

 

Złocone, ażurowe nóżki, dekoracja zamykająca górę,  rączki wykonane zostały z europejskich ornamentów. Ta piękna oprawa ma za zadanie przykuć nasza uwagę i skierować ją na malarską scenę.


Forma naczynia wskazuję wyraźnie, ze zostało ono wykonane w Europie, a jego temat jest wyrazem mody na japonizm oraz fascynację kultura orientalną tzw.  chinoiserie. Był to eklektyczny styl, jego charakterystyczną cechą było zapożyczenie do sztuki europejskiej motywów azjatyckich. Bardzo popularny w XVIII wieku.

 

Patera azurowa. Scena z gejszą. Porcelana recznie malowana. Zlocenia

790,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków