Patera porcelanowa z plastycznie formowanymi brzegami, zdobiona wypukłym ornamentem z dużych liści. Plastyczne dekoracje obficie złocone. W lustrze malowana ręcznie i naszkliwnie kompozycja kwiatowa. Lekkie przetarcia złoceń.

 

Na spodzie złota sygnatura: litery KPM, zwieńczone koroną, nad którą widnieje napis „100 Jahre”. Po bokach gałązki i daty: 1831 i 1891. Poniżej napis: „Handgemalt”.

 

 

Patera jest bardzo ciekawym obiektem kolekcjonerskim, obrazującym historię porcelany. Sygnatura jest unikatowa i nienotowana. „KPM” oznacza wytwórnię Krister Porzellan-Manufaktur, najstarszą dolnośląską manufakturę, założoną pod Wałbrzychem (wówczas Waldenburg) w 1831 roku. Od samego początku marka była kontrowersyjna, ponieważ stosowana sygnatura KPM Carla Kristera była bardzo podobna do słynnej królewskiej KPM, Königliche Porzellan-Manufaktur w Berlinie. KPM Krister przechodziła wielokrotnie zmiany nazwy i była przejmowana przez różnych właścicieli. Po śmierci Carla Kristera w 1869 roku została przejęta przez rodzinę Haenschke, a po I wojnie światowej przez słynną wytwórnię Rosenthal. Po drugiej wojnie światowej nazwę zmieniono na „Państwowa Fabryka Porcelany Krister”, później na „Zakłady Porcelany Stołowej Krzysztof”, a następnie na „W-Wawel”. Prezentowana patera powstała w momencie gdy KPM należała już do Rosenthala. Mimo to, naniesiono sygnaturę jubileuszową KPM, dla upamiętnienia 100-lecia manufaktury Kristera. Sygnatura była stosowana w limitowanej serii wyrobów tylko z 1931 roku.

Patera na jubileusz 100-lecia, porcelana sygn. KPM, 1931 r.

1 490,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków