Szkło artytyczne formowane ręcznie, wykonane za pomocą autorskiej techniki.

 

Korpusy wazoników wykonane ze spienionej masy szklanej, której zastosowanie pozwoliło na uzyskanie efektownej struktury szkła z zamkniętymi wewnątrz bąbelkami powietrza. Kryzy wazoników wykonane w szkle barwionym w masie na odcień miodowy. Warstwa szkła kolorowego stopniowo przechodzi w coraz jaśniejsze tony ku dołowi wazonów, co daje efekt gradacji koloru. 

 

Masa szklana celowo zanieczyszczona tlenkami metali posiada strukturę jak gdyby skorodowaną. Efekt ten nazywany ‘excavation glass’ (‘szkło wykopaliskowe’). Excavation glass, przez Włochów nazywany również ‘scavo glass’, swoim wyglądem nawiązuje do starożytnych rzymskich wyrobów szklanych odnajdywanych podczas wykopalisk. Szkło tego rodzaju najczęściej jest widocznie dotknięte zębem czasu – skorodowane i wyblakłe.

 

Excavation glass często pojawia się w projektach włoskiej marki VENINI założonej przez Paolo Veniniego w 1921 r. w Wenecji. Twórczość Veniniego rozpoznawana na całym świecie, wiąże się silnie z dziedzictwem sztuki włoskiej. Inspiracja antykiem i klasycznymi formami, które zostały przełożone na język nowoczesnego designu.Marka znana jest z wyrobu szkła artystycznego najwyższej jakości i klasy artystycznej.

 

Charakterystyczne szkło z bąbelkami powietrza wykorzystał w swoich projektach również polski projektant szkła artystycznego – Zbigniew Horbowy. W latach 60. Horbowy stworzył słynną linię szkieł Antico, wykonanych ze spienionej masy szklanej, którą Horbowy uzyskał poprzez posypanie bańki szklanej proszkiem do prania IXI. Obecnie szkła z linii Antico są cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów.

Para wazoników w typie Venini excavation glass

Sprzedane