Bardzo rzadkie polskie wyroby żydowskiej firmy CHAIM GRÜN zlokalizowanej w Warszawie

 

 

Srebrzona, bogato zdobiona para dużych świeczników z motywami par róż.

 

 

Świeczniki miały bardzo duże znaczenie w kulturze żydowskiej, ze względu na symbolikę i tradycje. Używano ich nie tylko podczas cotygodniowych uczt szabatowych ale przede wszystkim corocznych wieczorów sederowych podczas, których spożywa się tradycyjną wieczerzę.

 

Dekoracja wykonana w pracochłonnej technice repusowania, polegająca na wybijaniu w tym przypadku w srebrnej blasze drobnych  wgłębień, dających po drugiej stronie wypukły wzór.

 

 

Świeczniki mają prostą formę składającą się ze stopy, trzonu oraz osobnej profitki. Trzon podzielona na segmenty, z których większość jest dekorowana. Charakterystyczne są parasolowate motywy odwróconych miseczek z ostrymi zakończeniami, które zwiększają jeszcze bogactwo formy. Dekoracja jest modułowa, powtarzalna. Każdy z elementów trzonu podzielono na kwatery w których znajdują się owalne pola z parami różyczek. Tło pól stanowią drobne, repusowane kropeczki. Stopa świecznika opiera się na prostokątnej podstawie.

 

 

Na jej boku znajduje się punca. Lichtarze zwieńczone są osobno nakładanymi profitkami, których brzegi udekorowano ornamentem ze stylizowanych liści. 

Para srebrzonych lichtarzy żydowskich, . Sygnowane CHAIM GRÜN. Model 1129

3 900,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 32 cm