Dwa pucharki wykonane z posrebrzanej blachy metalowej. Mają ciekawą, wręcz futurystyczną formę, która może być kojarzona z niszowym nurtem art-deco zwanym streamline moderne – inspirowanym industrialnymi kształtami maszyn.

 

Pucharki mają formę ostrych, mocno zwężających się stożków, opartych na trzech spiczastych nóżkach. Kształty podobne do rakiet kosmicznych i wzorowane kosmicznymi technologiami stały się popularne na wielką skalę dopiero w latach 60. – wraz z rozwojem stylu space age. Prezentowane pucharki są wyrazem prekursorskiego zainteresowania nowymi technologiami, którego bum miał miejsce dopiero 30. lat później

 

Projekty w stylu streamline moderne opierały się na formach aerodynamicznych – kojarzonych z okrętami, samochodami i statkami powietrznymi. Wyróżniały się opływowymi oraz surowymi geometrycznymi kształtami bez ornamentów. Pojawiały się elementy inspirowane konstrukcjami maszyn – parowców i statków powietrznych. Do ulubionych materiałów należały zwłaszcza platery odznaczające się połyskującą powierzchnią, podkreślającą prostotę form.

 

W Polsce streamline moderne był zdobył dużą popularność przez działania Jerzego Sosnowskiego, redaktora pisma „Wnętrze”, którego fascynowały do dziś pozostające nowoczesne - rozwiązania. Na jego zlecenie powstawały artykuły, projekty i ilustracje przedstawiające rozwiązania w nurcie streamline moderne.

Para pucharków w stylu Art Deco. Polska lata 30.

Niedostępny