Orientalny postument wykonany z białej porcelany malowanej podszkliwnie kobaltem. Korpus przedmiotu profilowany, w górnej partii zdobiony pasem ornamentu o zgeometryzowanych motywach roślinnych. W dolnej partii białe, stylizowane motywy kwiatowe na kobaltowym tle.

 

Porcelana kobaltowa należy do najbardziej tradycyjnych typów ceramiki. Sam barwnik kobaltowy dawniej był niezwykle cenny i kosztowny, dlatego na dodatkową uwagę zasługują obfite zdobienia wazy.

 

Tak zwany „kobaltowy błękit”, zbliżony odcieniem do granatu, stosowany w zdobieniu klasycznej biało-niebieskiej porcelany, nazwę zawdzięcza kobaltowi, metalowi, z którego ten kolor pozyskiwano. Czasem zamiennie ten kolor nazywa się „błękitem drezdeńskim” (od porcelany zdobionej w ten sposób w rejonie Drezna). Kobaltowy pigment zaczęto stosować dopiero w pierwszych dekadach XVIII wieku. Wcześniej nie znano tego odcienia błękitu i stosowano zamienne barwniki, jak na przykład „lapis lazuli”. Odkrycie receptury na kobaltowy błękit zostało masowo wykorzystane w osiemnastowiecznych manufakturach porcelany i dzięki temu kolor, zwany w skrócie „kobaltem”, jest powszechnie kojarzony z klasyczną biało-niebieską porcelaną i fajansem. Często bywał stosowany do malowania ornamentyki imitującej wzory chińskie na porcelanie, na przykład „wzoru cebulowego”, lub pejzaży orientalnych.

Przedmiot sygnowany. 

Postument zdobiony kobaltem. Porcelana

189,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 24 cm