Przedstawienie Matki Boskiej Częstochowskiej ujęte w złoconą i profilowaną ramę z rzeźbionym ornamentem.

 

Kształtowane reliefowo tło i szaty w kolorze złotym nawiązują do ozdobnych, drogocennych sukienek, którymi wielokrotnie w historii  przyozdabiano cudowne wizerunki, np. obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, czy Matki Boskiej Ostrobramskiej. Zwyczaj ten wywodzi się z bizantyńsko-ruskiej tradycji przyozdabiania cudownych ikon kosztownymi ozdobami. Koronu i lamówki płaszcza Marii i Dzieciątka dodatkowo podmalowane, imitują kamienie szlachetne. Dłonie oraz twarze ukazano w sposób malarski.

 

Poniżej przedstawienia wstęga z inskrypcją: POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ

 

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej znajdujący się w sanktuarium na Jasnej Górze jest jednym z najlepiej rozpoznawanych symboli chrześcijaństwa w Polsce. Jest to ikona nieznanego autorstwa namalowana temperą na desce. Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem namalowany został według kanonu ikonograficznego Hodegetrii  - jednego z najdawniejszych wyobrażeń Marii, powstałego we wczesnych wiekach chrześcijaństwa.
 
Na obrazie Madonna przedstawiona jest w półpostaci, na lewym ręku trzyma Dzieciątko i podtrzymuje je lewą dłonią. Prawą zaś wskazuje na Chrystusa, co ma szczególne znaczenie. Wyraz „Hodegetria” pochodzi od greckich słów hodos  czyli droga, oraz hodego czyli prowadzić. Oznacza to, że Maria jest  przewodniczką, wskazuje człowiekowi właściwą drogę, którą jest Jezus.

Obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. XX w.

680,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków