Grafika przedstawiająca arktyczną ekspedycję Sir Jamesa Rossa, brytyjskiego oficera marynarki i badacza Antarktydy i Arktyki. Ross odkrył m. in. Morze Rossa, Wyspy Rossa i Ziemię Wiktorii. Badacz udowodnił również, że Antarktyda jest lądem stałym, a nie lodową czapą wokół bieguna południowego.

 

Grafika prezentuje widok arktycznego krajobrazu Port Leopold. Przy wybrzeżu skutym lodem zakotwiczone są dwa żaglowce. Główną dominantę stanowi niebo, w którego centralnej części ukazał się niezwykły jasny rozbłysk.

 

Port Leopold to opuszczony obecnie port handlowy znajdujący się przy wyspie Somerset należącej do Kanady. Właśnie w tym porcie w 1848 roku przezimował James Ross podczas poszukiwań zaginionej ekspedycji innego brytyjskiego badacza - Sir Johna Franklina.

 

Grafika zatytułowana: APPEARANCE OF THE SKY AT PORT LEOPOLD.

 

Grafika pochodzi z XIX-wiecznego wydania angielskiego tygodnika The Illustrated London News. Był to pierwszy na świecie w pełni ilustrowany tygodnik, który zapoczątkował rewolucję w dziennikarstwie i reportażu. Czasopismo prezentowało aktualny obraz wydarzeń brytyjskich i światowych - w tym wiadomości o wojnie, katastrofach, ceremoniach, sztuce i nauce.

Niezwykłe niebo w Port Leopold. Grafika. Anglia, XIX w.

Niedostępny