Duży samowar metalowy o ozdobnej, rozbudowanej formie. Z dwoma czajniczkami na napar. Przedmiot o charakterze zabytkowym – pochodzi końca XIX wieku. Wykonany z niklowanego mosiądzu.

 

Sygnowany przez najlepszego wytwórcę samowarów - Fabryka Bataszewa – Tuła, wraz z wieloma wbitymi medalami świadczącymi o wygranych na wystawach światowych i o znakomitej klasie wyrobu.

 

Samowar jest monumentalny i bardzo ozdobny. Wyrafinowana, rozbudowana konstrukcja świadczy o luksusowym charakterze przedmiotu. Naczynie ma pełniło funkcję zarówno praktyczną jak i dekoracyjną. Smukły, pojemny korpus jest profilowany ustawiona na dużo mniejszej, delikatnej podstawie wspartej z 4 pięknie, ostro wyrojonych nóżkach. Korpus zwieńczono szeroką, uskokową kryzą, stanowiącą pokrywę. Jej rant zdobi perełkowanie, a boki dwie drewniane szyszki ułatwiające otwieranie pokrywy. Uwagę przyciągają duże, fantazyjnie ukształtowane rączki z drewnianym wykończeniem. Kurek posiada ażurowe pokrętło w kształcie gotyckiego czworoliścia.

 

Komplet uzupełniają dwa dzbanki na esencję ustawiane na koronie samowaru – dzięki czemu zatrzymują temperaturę. Dzbanki mają minimalistyczną, ale elegancką formę z kolistymi, lekko spłaszonymi brzuścami i dużymi uchwytami z dodatkowym oplotem ułatwiającym chwytanie nagrzanej rączki.

 

Kultura parzenia herbaty w samowarach cieszy się bardzo długą historią. Pierwsza fabryka produkująca samowary powstała już w XVIII wieku, w Moskwie. Długi proces przyrządzania herbaty w samowarze sprawił, że z czasem wykształciła się cała kultura związana z celebracją tego wydarzenia. Zaparzanie herbaty stało się społecznym rytuałem, pretekstem do urządzania spotkań towarzyskich i rodzinnych.

 

Do początków XIX wieku samowary były dobrem luksusowym – wytwarzano je bowiem z drogiej miedzi. Dopiero wprowadzenie tańszego mosiądzu ułatwiło produkcję na większą skalę.

Samowary służące do podgrzewania wody i przygotowywania naparu w czajniczku stawianym na kominie stały się pierwowzorami dzisiejszych czajników.

Monumentalny samowar. Sygn. TUŁA. Rosja. 1898. Niklowany mosiądz

2 600,00 PLN
Wysyłka kurierem (Europa) 60,00 PLN
Wysyłka kurierem (Polska) 39,00 PLN
Wysyłka kurierem (USA) 80,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 30 cm
Wysokość 62 cm