Grafika wykonana w tradycyjnej technice miedziorytu, ręcznie podkolorowana akwarelą. Grafika prezentuje stroje damskie charakterystyczne dla stylu Biedermeier. Postaci kobiet przedstawione w biedermeierowskim wnętrzu. Grafika opatrzona podpisem i datą:  Modes de Paris 1840.

 

W okresie Biedermeier (1815-1848) w modzie były bogato zdobione suknie z szerokimi, kilkuwarstwowymi spódnicami i długimi, bufiastymi, suto marszczonymi rękawami typu „barani udziec”. Do łask powróciły gorsety mocno podkreślające talię i biodra. Duże dekolty kobiety zasłaniały koronkowymi szalami, kaszmirowymi szarfami i pelerynkami. Nieodłącznym elementem damskiego stroju były duże kapelusze ozdabiane piórami lub kwiatami i czepki typy „Maria Stuart” z opuszczonym rondem szerokim po bokach, podtrzymywane za pomocą ozdobnych wstążek. Wielkość kapelusza stanowiła przeciwwagę dla szerokich rękawów, umożliwiała również noszenie modnych wysokich fryzur np. węzła Apollina. Istotnym elementem dekoracyjnym była galanteria pasmanteryjna oraz wysokiej jakości tkaniny: tkane i drukowane jedwabie, ryps, muślin, adamaszek, batyst, atłas.

 

W XIX wieku źródłem wiedzy na temat ówczesnej mody były magazyny mód ilustrowane oryginalnymi grafikami prezentującymi garderobę na różne pory dnia i roku, a także akcesoria mody używane w zależności od okoliczności. Najbardziej popularne były wizerunki kobiet, ponieważ moda była ich domeną.

 

Europejki w XIX wieku podążały za wzorcami napływającymi głównie z Francji, np. za sprawą takich grafik modowych jak te z serii Modes de Paris. Wzorowanie się na ubiorach francuskich wiązało się z epoką napoleońską, a później z gustem burżuazji, która zdefiniowała założenia stylu biedermeier.

 

Dziś grafiki zyskały ozdobny, dekoracyjny charakter, niemniej jednak nadal stanowią ważne źródło ikonograficzne pozwalające poznać dawną modę, akcesoria, a także obyczaje.

 

Moda ok. 1840, w stylu Biedermeier. Z cyklu Modes de Paris. Miedzioryt. Francja, 1840.

360,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków