Przedstawienie Matki Boskiej Częstochowskiej namalowane ręcznie a desce. Kontury, łącznie z nimbami i dekoracją szat, obwiedzione linią sgraffito, wyrytą w warstwie malatury, co uwypukla efekt trójwymiarowości szaty i nawiązuje do ozdobnych, drogocennych sukienek, którymi przyozdabiano cudowne wizerunki Marii. Tło z motywem reliefowych, falistych linii wykonanych w technice stemplowania.


Pod wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem sentancja: POD TWOJĄ OBRONE UCIEKAMY SIĘ

 

Ikona posiada niewielkie ubytki polichromii w patriach twarzy Matki Boskiej oraz nimbu.

 

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej znajdujący się w sanktuarium na Jasnej Górze jest jednym z najlepiej rozpoznawanych symboli chrześcijaństwa w Polsce. Jest to ikona nieznanego autorstwa namalowana temperą na desce. Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem namalowany został według kanonu ikonograficznego Hodegetrii  - jednego z najdawniejszych wyobrażeń Marii, powstałego we wczesnych wiekach chrześcijaństwa.

 

Na obrazie Madonna przedstawiona jest w półpostaci, na lewym ręku trzyma Dzieciątko i podtrzymuje je lewą dłonią. Prawą zaś wskazuje na Chrystusa, co ma szczególne znaczenie. Wyraz „Hodegetria” pochodzi od greckich słów hodos  czyli droga, oraz hodego czyli prowadzić. Oznacza to, że Maria jest  przewodniczką, wskazuje człowiekowi właściwą drogę, którą jest Jezus.

 

 

Matka Boska Częstochowska, XIX w.

950,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 25 cm
Wysokość 35 cm