Martwa natura z różami, sygnowana nazwiskiem znanego i cenionego na rynku antykwarycznym, krakowskiego  malarza  Alfonsa Karpińskiego.  Jego miłe  oku dzieła, najczęściej oparte na powtarzających  się  motywach kwiatowych. Karpiński był wierny tej tematyce i przez całe życie popularyzował tę tematykę.

 

Prezentowany obraz wyróżnia się wśród wielu jego dzieł, wielkością i urodą.

 

Obraz utrzymany w ciepłej, złocistej tonacji przedstawia wazon żółtych róż w błękitno-białym wazonie. Lekko przywiędłe kwiaty malowane są delikatnymi, czystymi barwami. Plamy o lekko rozedrganych konturach sprawiają, że ukazany w centrum bukiet przyciąga uwagę, wysuwając się na pierwszy plan. Obok artysta przedstawił, rzadko obecną w jego twórczości, porcelanową figurkę kobiety z tamburynem. W tle widoczny jest ciemny obraz oprawiony w złoconą ramę. Daje to efekt powtórzenia widzianego przez oglądającego obrazu i pogłębia perspektywę.

 

Często powtarzane przez Karpińskiego motywy więdnących kwiatów były dla artysty nie tylko wyrazem zachwytu nad pięknem przyrody, ale także wyrazem rozważania nad upływającym czasem i przemijalnością.

 

Alfons Karpiński to znany malarz ze środowiska krakowskiego, żył w latach 1875-1961. Jego ulubionymi tematami w malarstwie były portrety kobiet, pejzaże i martwe natury.  Pod koniec XIX wieku studiował na krakowskiej ASP  w pracowni Leona Wyczółkowskiego, uczył się również w Monachium, Wiedniu i Paryżu. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich “Sztuka”.  Jego dzieła charakteryzuje elegancja i ogromny spokój. Prace Karpińskiego zdobiły mieszczańskie, krakowskie wnętrza.

 

Obraz oprawiony w ramę blondelkę, którą pokrywa rzeźbiona sztukateria.

Róże. Sygn. ALFONS KARPIŃSKI. Olej na tekturze

Niedostępny