Martwa natura wykonana na płótnie w technice farb olejnych.  Obraz malowany miękkimi plamami barwnymi.  Ciepła kolorystyka oparta na brązach, żółciach i zieleniach.  Doskonale skomponowane dzieło, malowane we wnętrzu mieszczańskiej rezydencji.  Duży stół stanowi podstawę, w centrum różowy hiacynt w turkusowej doniczce, domowa konfitura i   reprezentacyjna porcelana w postaci złoconej filiżanki z ręcznie malowanymi różyczkami, niebieskiej cukierniczki na złotych nóżkach  i dużej figurki psa. Dalej charakterystyczne dla martwej natury zestawienie całych  owoców w kryształowej misie i rozciętych cytryn na szklanym talerzyku. Abstrakcyjne, szare tło. Obraz oprawiony w klasyczną ramę ze złotym slipem.

Prezentowany obraz zalicza się tematycznie do przedstawień martwych natur, które swój początek wzięły w XVII-wiecznych Niderlandach, co wiązało się ze zmianami społeczno-ustrojowymi, a także religijnymi w tamtych krajach. To właśnie w katolickiej Flandrii pojawiają się, malowane misternie girlandy kwiatów na neutralnym (najczęściej czarnym) tle, oplatające portrety Marii, świętych lub inne religijne sceny. Od tego czasu przedstawienia kwiatów, mimo że wciąż stosunkowo nisko w drabinie tematów uznawanych za najgodniejsze, zaczęły przyciągać coraz większą uwagę zbieraczy sztuki i kolekcjonerów.

 

Ważnym bodźcem był tu także archetyp gentiluomo – człowieka obytego (skąd wzięło się dzisiejsze słowo dżentelmen), wieszającego we wnętrzach swoich domów często bardzo erudycyjne obrazy poświęcone roślinności. Roślinności tej było przypisane najczęściej określone, ściśle przyporządkowane znaczenie, będące w większości dziedzictwem średniowiecza. W takiej formie ten wdzięczny temat w malarstwie trafił do XIX wieku i został w znaczącym stopniu rozwinięty w następnym stuleciu.

Martwa natura z hiacyntem. Olej na płótnie.

6 500,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków