Lampa w stylu Empir charakteryzująca się niedużymi rozmiarami.

 

Lampka wykonana z białej, szkliwionej porcelany. Korpus w kształcie spłaszczonego walca, zdobiony złoconym ornamentem z literą N w wieńcu laurowym zwieńczonym koroną.

 

Ornamenty odnoszą się bezpośrednio do osoby Napoleona Bonaparte. Wieńce laurowe i inicjał jego imienia to ornamenty charakterystyczne dla stylu Empir (styl cesarstwa), który powstał w kręgu Napoleona Bonaparte i był obecny w twórczości francuskiej do ok. 1830 r. 

 

Styl Empir charakteryzował się odmianą późnego klasycyzmu. Dominował w modzie, architekturze, malarstwie, oraz w sztuce użytkowej. Naśladował elementy architektury rzymskiej, greckiej i egipskiej, takie jak symetrię, monumentalizm, dekoracyjność w połączeniu z surową formą. Ornamentyka w owym okresie również nawiązywała do form znanych ze sztuki greckiej i rzymskiej - liście akantu, liście palmowe, wazony, girlandy, czy rogi obfitości. Często pojawiały się także wieńce laurowe, rózgi liktorskie, lwy, łabędzie, a także pszczoły i litera N – emblematy Napoleona. Niektóre motywy dekoracyjne,takie jak sfinksy, zapożyczone zostały ze sztuki egipskiej.

 

Lampka sygn. LIMOGES, FRANCE

Lampa w stylu Empir, porcelana złocona, sygn. LIMOGES

340,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 10 cm
Wysokość ok. 28 cm