Niezwykła, wielka, monumentalna lampa z porcelany. Z piękną, ręcznie malowaną, wypukłą i obficie złoconą dekoracją z przedstawieniem chińskiego smoka.

 

Lampa ma klasyczną formę wazonową. Wykonana jest z porcelany w głębokim bordowo-brązowym kolorze, pokrytej szkliwieniem. Wazę ustawiono na dodatkowym, drewnianym cokole. Przez cały brzusiec przebiega znakomita malatura wykonana w ciekawej technice przypominającej mozaikę.

 

Gruby, wypukły kontur okala kształty i tworzy drobne komórki wypełnione srebrnym i złotym kolorem. Dzięki temu dekoracja jestbardziej trwała, ale zarazem nabiera walorów przestrzennych i dotykowych. Gruba linia, na której załamuje i odbija się światło, sprawia, że pod każdym kątem malowidło wygląda inaczej. Jak gdyby samo się porusza.  

 

Smok ma niezwykle bogate znacznie w kulturze dalekiego wschodu. Jest zarówno stworzeniem mitycznym, władcą pogody i deszczu. Był wykorzystywany jako symbol wielu chińskich monarchów. Władcę Chin określano często mianem potomka smoka. Smok w Chinach cieszy się wielkim poważaniem i posiada wiele pozytywnych konotacji. Jako jeden z dwunastu zwierząt chińskiego zodiaku smok może być też wiązany z konkretnym typem osobowości i odnosić się do cech posiadacza przedmiotu.

Lampa ceramiczna z CHIŃSKIM SMOKIEM. Ręcznie malowana

Sprzedane