Porcelanowa figurka przedstawia kobietę z koszem kwiatów. Wizerunek postaci często spotykanej na ulicach angielskich miast w XVIII wieku, sposobem wykonania wyróżnia sie ponad przeciętną a personifikacja zawodu kwiaciarki w tej formie charakteryzuje się wyjątkowo udanym przykładem.

 

Kwiaciarka ma na sobie kilka tkanin o różnych wzorach i o różnym sposobie udrapowania. Zwłaszcza spódnica ze wzorem w koła, zdobiona kwiecistym ornamentem, jest popisem sprawności malarskiej dekoratora. Na uwagę zasługują delikatne koronkowe rękawy białej koszuli, a także plastycznie oddane kwiaty w koszu.

 

Na podstawie figurki sygnatura: kotwica malowana złotem. Jest to znak manufaktury porcelany w Chelsea, stosowany w latach ok. 1756-69, a także na późniejszych reprodukcjach figurek z Chelsea. Znak był też nanoszony na figurkach wyprodukowanych w Derby, a malowanych w Chelsea, w latach 1769-75.

 

Manufaktura porcelany w Chelsea jest najstarszą w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej cenionych. Od początku jej działalności w latach 40 XVIII wieku, była wiodącą wytwórnią dostarczającą swoje wyroby dla angielskiej arystokracji. We wczesnym okresie Chelsea wzorowało się na projektach z legendarnej Miśni, a później z Sevres.

Figurka prawdopodobnie pochodzi z okresu „złotej kotwicy”, który charakteryzował się bogatą rokokową formą i wielobarwną malaturą.

Kwiaciarka, figurka porcelanowa, sygnowana, Anglia, Chelsea/Derby, 1756-75 r.

1 300,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 16 cm