Krzesło „Skoczek” to ikona polskiego designu okresu PRL. Wyróżnia je rozpoznawalny projekt znany z historii polskiego wzornictwa.

 

Krzesło „Skoczek” zaprojektował w 1965 r. Juliusz Kędziorek dla Gościcińskich Fabryk Mebli. Forma krzesła zaprojektowana została  na wzór skoczni narciarskiej.  W latach 60. i 70. widowisko skoków narciarskich w Polsce cieszyło się ogromną popularnością.  Na jej fali powstał projekt polskiego krzesła. Pierwowzór projektu został zaczerpnięty z Wielkiej Krokwi w Zakopanem, największej i najstarszej skoczni w Polsce zbudowanej według projektu Karola Stryjeńskiego w 1925 roku.

 

Prezentowane krzesło „Skoczek” wyprodukowane zostało przez Zamojskie Fabryki Mebli, które produkowały ten model krzesła od 1966 r. Fabrykimebli w Zamościu dostarczały egzemplarze ówczesnego wzornictwa na rynek Polski oraz zagraniczny. Historia spółki sięga 1964 r. W 2001 zakończyła swoją działalność.

 

W 1966 r. na wystawie w Poznaniu “Skoczek” został nagrodzony prestiżową nagrodą za funkcjonalność i dobry design. 

 

O rozpoznawalności projektu krzesła "Skoczek" świadczy jego ikoniczny wzór zakorzeniony w kulturze i historii sztuki XX wieku. W 2011 roku model ten był prezentowany na wystawie "Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie" prezentującej  sztukę użytkową lat 60. Okres ten był jednym z najciekawszych w polskim wzornictwie, sztuce użytkowej i architekturze wnętrz. 
 

Konstrukcja półkoliście wygiętych wsporników posiadała różne klasy wykończenia. Do klasy premium należały meble  okleinowane orzechem i politurowane tradycyjną techniką rzemieślniczą.


Mebel po profesjonalnej konserwacji w stanie idealnym. Posiada indywidualnie dobraną tapicerkę z naturalnego surowca – wełny sukno - czystej przędzy wełnianej 100 %,  barwionej w surowcu, w kolorze popielatym. Bardzo miła w dotyku. Szlachetna z natury.

 

 

Dostępna 1 szt

Cena za sztukę: 750 zł

Krzesło Skoczek, Zamoyskie Fabryki Mebli. Politurowane drewno, wełna w kolorze popielatym. Polska, Lata 60. XX w.

690,00 PLN
750,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość siedziska: 47 cm oparcia: 77 cm
Głębokość siedziska: 39 cm