Wyjątkowość prezentowanego widoku Krakowa polega nie tylko na jego niezaprzeczalnych walorach artystycznych, ale również na ciekawym ujęciu, bowiem jedynie nieliczni mogą pozwolić sobie na oglądanie podobnej perspektywy w rzeczywistości. Obraz przedstawia kościół Mariacki wraz z kościołem św. Barbary i fragmentem Sukiennic, widzianymi z okien jednej z kamienic przy Małym Rynku. Na pierwszym planie widoczny fragment wzniesionego w 1931 roku przez F. Mączyńskiego budynku Wikarówki, oddzielającej Mały Rynek od Placu Mariackiego.

Z racji niemiecko brzmiącego nazwiska i daty akwareli można zakładać, że autorem przedstawienia był niemiecki żołnierz bądź urzędnik Gubernatorstwa Generalnego. W czasie okupacji Kraków był bowiem miastem polskim w którym znalazło się najwięcej Niemców, pracujących w licznych agendach rządowych stolicy kraju podległego III Rzeszy.

 

Obraz ma cenny walor ikonograficzny i jest dokumentem historii Krakowa, a o bardzo uważnej obserwacji rzeczywistości przez jego autora świadczy nawet widoczny brak witrażów w prezbiterium kościoła Mariackiego, które zostały zdjęte w 1939 roku i powróciły na swoje miejsce dopiero po wojnie. Zwraca uwagę urocza gra zazielenionej miedzi na dachach kościołów oraz umiejętnie oddane, delikatnie zachmurzone, niebo.

Wymiary: 68 cm x 56 cm

Kościół Mariacki widziany od Małego Rynku, Sygnowany: Matzenauer M. 1948 r. Akwarela na papierze.

3 200,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 68 cm
Szerokość 56 cm