Kompozycja w nurcie organicznym

Ciekawa kompozycja zbudowana na zasadzie kontrastów i dopełnień. Przedmioty harmonizują ze sobą dzięki zderzeniu kolorów, faktur i struktur.

 

Kompozycja wpisuje się w tak zwany nurt organiczny – mający swoje początki w architekturze. Znamienitym przykładem tego typu architektury jest Kunsthaus w Gratzu zaprojektowany przez Petera Cooka i Colina Fourniera, wzorowany właśnie na formie ludzkiego serca.

Nurt projektowania organicznego inspirował się światem przyrody, a przede wszystkim biologicznymi, surowymi formami. Punktem wyjścia dla artystów była precyzja i doskonałość tworów natury.

 

Duży wazon ma piękną, chropowatą fakturę, pełną wklęsłości i wypukłości. Malowanie dodatkowo podkreśla te atuty, tworząc szwy i zrosty. Przypomina spękaną ziemię

 

Czarny wazonik przypomina ludzkie serce. Jego gładka i lekko połyskująca powierzchnia kontrastuje z matową, fakturową powierzchnią dużej wazy, a kolor koresponduje z jej ciemnymi elementami.

 

Całości dopełnia wytłaczane z drewna jajo. Powtarza motyw owalu tym razem ustawnego pionowo. Ciepły odcień drewna współgra zaś z terakotowym wazonem o spękanej powierzchni.

Kompozycja w nurcie organicznym

Niedostępny