Znakomitej klasy figurka przedstawiająca postać z komedii dell’Arte – Octavio. Dzieło wyraźnie nawiązuje do jednej z najbardziej znanych serii figurek Manufaktury Porcelany Nymphenburg, zatytułowanej "Commedia dell'Arte". FigurkęOctavio  zaprojektował  Franz Anton Bustelli pod koniec lat 50. XVIII wieku.  

 

Postać jest pochylona wpół, lekko opiera się tyłem o podporę. Lewa ręka jest schowana w kieszeni lub opiera się o postument, prawa jest zgięta w łokciu i uniesiona na wysokość twarzy – gotowa do zamaszystego gestu w galanteryjnym ukłonie.

 

Twarz młężczyzny jest upudrowana, a włosy ufryzowane z tyłu w harcap, męski warkocz typowy dla XVIII wieku. Niezwykle misternie zostały przedstawione szczegóły stroju: na spodniach typu culottes, w szmaragdowo-miętowe pasy, precyzyjnie oddano lekkie fałdy materiału, oraz złote guziki przy zapięciach nogawek, a na kamizelce pod śliwkowym surdutem z największą dokładnością namalowane są drobne kwiatki imitujące haft na tkaninie. Wszystkie elementy garderoby mężczyzny mają złote wykończenia. Na nadgarstku nonszalancko uniesionej ręki widać piękne fałdy delikatnej koronki rękawa koszuli.

 

Figurka sygnowana, podszkliwnie malowanym na niebiesko monogramem zwieńczonym koroną.

 

Przedmiot klasy muzealnej. 

Octavio, Commedia dell'Arte, figurka porcelanowa, sygnowana

4 800,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 19 cm