Doskonałe artystycznie przedstawienie kawalera w szykownym stroju męskim z XVIII wieku. Młodzieniec w dworskiej pozie usadowiony jest fragmencie ogrodowej ławki lub murku. Lewą ręką obejmuje krzew róż, a w prawej trzyma nożyce, którymi za chwilę zetnie kwiaty.

 

 

Strój młodzieńca nawiązuje do sceny. Na kamizelce precyzyjnie malowane są naszkliwnie wzory z kwiatów, które mają imitować szykowny haft. Pod kamizelką biała koszula z żabotem. Całości dopełnia dolna część stroju, typowe męskie spodnie z  XVIII wieku, białe pończochy i pantofle. Młodzieniec jest salonowym kawalerem, a jego chwilowa rola „ogrodnika” jest subtelną alegorią miłosną w styku rokoka.

 

Na uwagę zasługuje niezwykła precyzja w zdobieniach naszkliwnych, ale także w plastyczności drobniutkich kwiatów róż.

 

 

Figurka sygnowana na spodzie, wykonana z gatunkowej porcelany najlepszej jakości. Jest dobrze szkliwiona, a sama masa porcelanowa zawiera dużo glinki kaolinowej. Dzięki temu powstaje porcelana o bardzo gęstej gramaturze, ciężka i twarda. Materiał o takich właściwościach pozwala na mistrzowską precyzję w kształtowaniu najmniejszych szczegółów. Figurki tej klasy prezentują najwyższą jakość materialną i artystyczną.

Kawaler-ogrodnik, figurka porcelanowa, XIX/XX w.

1 400,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 13 cm