Piękny reprezentacyjny mebel wykonany ok. 1850 roku,. Kanapa zaprojektowana   z myślą o wnętrzach salonowych. Jej główną ozdobę stanowi forma i pekna politurowana okleina.  Uwagę przyciąga  piękny biszkoptowy  profil zaplecka oraz woluty na podłokietnikach.

 

Kanapa wykonana z fornirowanego mahoniu. Symetryczna forma o płynnych liniach.  Zdobiona klasycznymi elementami stylu Biedermeier w postaci wolut, klasycznego ornamentu i zdobienia w formie liści. Nad nogami i na bokach mebla pojawia się motyw dekoracyjnej ramy. Kanapa ustawiona na czterech, wysokich nogach o miękkiej formie, wygiętej  na zewnątrz.

 

Tapicerowana tkaniną w kolorze  zgaszonego  atramentu.

Styl zwany Biedermeierem rozpowszechnił się w Europie Środkowej około 1815 roku i trwał do połowy XIX w. Przejawiał się głównie w meblarstwie i wyposażeniu wnętrz. Meble tego okresu były uproszczoną wersją francuskich mebli dyrektoriatu i stylu empire, oraz angielskich mebli w stylach Adamów i Sheratona. Odznaczają się dobrym rzemieślniczym wykonaniem, przejrzystą  tektoniczną  formą  i skromną,  ale elegancką dekoracją. Nacisk kładziono na funkcjonalność i wygodę, z reguły w projektach unikano ekstrawagancji. Wnętrze biedermeierowskie miało zaspokajać potrzeby życia rodzinnego i dawać wrażenie dostatku, komfortu, porządku i przytulności.

Kanapa biedermeier. ok. 1850.

Niedostępny