Pałac w Zalesiu (Zalesie en Lithuanie), wg. rysunku Leonarda Chodźko, ryte przez Rouargue, odbite w drukarni Leclere. Staloryt w świetle passe partout. 1822 r
Ilustracja przedstawia pałac w Zalesiu, należący do Michała Kleofasa księcia Ogińskiego – polskiego kompozytora, spadkobiercę majątku rodziny Ogińskich, podskarbiego wielkiego litewskiego, miecznika wielkiego litewskiego (był ostatnim w historii na tych urzędach), następnie uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej.
Prezentowana ilustracja pochodzi z pomnikowego dzieła Leonarda Chodźki, wydawanego w latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku w Paryżu, La Pologne historique, littéraire, monumentale et illustrée. Leonard Chodźko opuścił Polskę w 1826 roku, by na stałe zamieszkać w Paryżu. Choć nie był emigrantem politycznym, aktywnie wiązał się z życiem Wielkiej Emigracji, płynącej do stolicy Francji po klęsce powstania listopadowego. Był członkiem kierowanego przez Joachima Lelewela Komitetu Narodowego Polskiego. Jako jeden z wtajemniczonych w sprzysiężenie Zemsta Ludu, w 1833 przygotowywał zbrojną wyprawę płk Józefa Zaliwskiego do Królestwa Polskiego. Poświęcał się pracy nad dziejami Polski oraz popularyzowaniu wiedzy o Polsce.
Dwór w Zalesiu pojawia się najczęściej (i pewnie dlatego został sportretowany przez Chodźkę) w kontekście legendy napoleońskiej – wracając z kampanii rosyjskiej cesarz Francuzów przebywał w pałacu pewien czas, o czym pisał „Tygodnik Ilustrowany” w 1912 roku:
Osobistą rezydencyę miał ks. Ogiński od roku 1802 nie w Mołodecznie, jeno w Zalesiu, w Mołodecznie zaś przebywał od czasu do czasu, otaczający się dziwaczną etykietą, bezżenny, zniedołężniały stryj ks. Michała Kleofasa, ostatni kuchmistrz litewski, Franciszek Ksawery Ogiński, wojewodzic trocki, nie mieszający się atoli do zarządzania dobrami, któremi rozporządzał się, jak swoją własnością domniemany spadkobierca, ks. Michał Kleofas. Napoleon, jak się rzekło, nie zastał w pałacu mołodeczańskim ani jednego, ani drugiego gospodarza. Rozlokował się atoli w pałacu, jak u siebie, i zabawił w nim godzin ośmnaście.
Pałac w Zalesiu (Zalesie en Lithuanie), wg. rysunku Leonarda Chodźko, ryte przez Rouargue, odbite w drukarni Leclere. Staloryt.1822 r.
Wysyłka kurierem | 19,00 PLN |
Odbiór w salonie | 0,00 PLN |
Miasto | Kraków |
Szczegóły produktu
Szerokość | 39 x 30 cm |