Morze – autor nieznany

Obraz w kształcie prostokąta poziomego, wykonany w technice olejnej na płótnie. Przedstawia motyw marynistyczny. Pierwszy plan został zajęty przez fragment piaszczystej plaży, oblewanej łagodnie przez fale morskie. Pole obrazowe zostało podzielone w poziomie niemal dokładnie na pół – gdzie dolną część zajmuje morze, a górną – piękne, bezchmurne niebo. Na osi obrazu umieszczona została płynąca w lewo łódka, której towarzyszy kolejna, znajdująca się od niej na prawo, ale istotnie od niej oddalona.

 

Prezentowany obraz jest zapewne pamiątką bądź studium wykonanym w plenerze – kompozycja, stosunkowo prosta, składająca się z kilku jedynie elementów, była idealna dla szybkiego malowania poza pracownią. Jednocześnie obraz prezentuje wartości, które niewątpliwie możemy nazwać wartościami estetycznymi i artystycznymi.

 

 

Nieustalony artysta, który podpisał się jedynie inicjałami, potrafił zawrzeć w płótnie wielką ilość otaczającego go na plaży intensywnego słońca, które, w przeciwieństwie do pochmurnej pogody, spłaszcza obiekty i nieco je przez to zniekształca. Szczególnie interesowało go rozbijanie się fal morskich na piaszczystej plaży – stopniowe tracenie rozpędu przez wodę, która rozmywa się i wraca do morza. Temu motywowi, przedstawionemu na pierwszym planie, poświęcił szczególnie wiele szczegółów – upraszczając pozostałe.

 

 

Wymiary: 36cm x 52 cm

 

Morze – autor nieznany

Niedostępny