Wenecja, J. Lechowska. Akwarela na papierze, w passe partout. Sygn. „Wenecja 931 J. Lechowska”. 1931 r.

Obraz przedstawia jeden z zaułków Wenecji. Oś kompozycyjna obrazu została wyznaczona przez dość wąski kanał, po którego obu stronach znajdują się zabudowania. Kanał prowadzi wzrok widza łagodnie od pierwszego planu w głąb obrazu, w miejsce, gdzie sam delikatnie skręca w prawo i pozostawia na widoku jeden z domów.

Prezentowana akwarela pochodzi z okresu międzywojennego – czasu, w którym polscy artyści wciąż jeszcze chętniej wyjeżdżali do Włoch niż do Francji. Włoch, już od XVII wieku stały się dla wszystkich malarzy z północnej strony Alp mekką, do której pielgrzymowali często kilkunastokrotnie. Szczególnie obfitym w takie wojaże dla polskich artystów był okres młodopolski. Wśród tych, których spuścizna obejmuje dziesiątki widoków włoskich są m.in. Weiss, Mehoffer czy Wyczółkowski. Jednym z najczęściej malowanych motywów była Wenecja – oczywiście ze względu na jej niezaprzeczalny urok, ale także z racji położenia – był to zazwyczaj pierwszy postój na drodze z Polski.

Artystka kontynuuje tradycję malarskich „pielgrzymek” do Italii. Akwarela może być jednak tylko prywatnym wspomnieniem, rodzajem pamiątki, jakie licznie bywały z takich wycieczek przywożone. Niemniej jednak zasługuje na uwagę ze względu na wartości artystyczne. Przede wszystkim warto zwrócić baczną uwagę na sposób operowania światłem. Ten techniczny problem nurtował twórcę bardziej niż każdy inny – potrafiła ona zapomnieć o detalach perspektywicznych czy ogólnym dopracowaniu całości (zresztą praktycznie niemożliwym w przypadku akwareli) i skupić całą swoją uwagę na kwestii barwy, a w szczególności odbijającym się w wodzie motywom kolorystycznym.


Wymiary: 44 cm x 32 cm

Wenecja, J. Lechowska. Akwarela na papierze, w passe partout. Sygn. „Wenecja 931 J. Lechowska”. 1931 r.

650,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 44 cm
Szerokość 32 cm