Nelson, autor nieznany. Litografia. Niesygnowana. 1828 r.

Grafika wykonana w technice litografii, poświęcona koniowi imieniem „Nelson”. Kompozycja składa się z dwóch części: biegnącego dołem paska z napisem objaśniającym znaczenie całej grafiki oraz nią samą. Głównym „bohaterem” obrazu jest stojący na płaskiej ziemi/trawie, umieszczony bokiem koń oraz biegnący po lewej stronie piesek. Sposób prezentacji konia, bardzo hieratyczny, spokojny i jakby „zamrożony” wskazuje na to, że właśnie jemu została poświęcona prezentowana grafika, co potwierdza dodatkowo napis.

Litografia jest przedstawieniem konia, którego nazwano „Nelson”. Koń pochodził ze stadnin angielskich (m.in. księcia Hamiltona), a w 1822 roku stał się własnością księcia Brunszwiku Karola II z dynastii Welfów. Jak informuje napis, koń był koloru wiśniowobrązowego i mierzył pięć stóp i trzy cale wysokości. Obok zadu zachowała się oddana wiernie, wypalona na sierści cyfra książęca, przedstawiająca dwie skrzyżowane litery „C” (od Carolus), złączone pod jedną koroną.

Litografia stanowi ciekawy dokument kultury wyższych sfer Starego Kontynentu, która jest jeszcze pozostałością z dawniejszych czasów. Koń był dawniej zwierzęciem otaczanym olbrzymim szacunkiem, gdyż to on odpowiadał w dużej mierze za funkcjonowanie człowieka jako jednostki oraz całych państw. Stąd wizerunki dobrych koni zamieszczano często w książkach bądź opracowaniach przyrodniczych, a nawet historycznych.


Wymiary: 69 cm x 75 cm

Nelson, autor nieznany. Litografia. Niesygnowana. 1828 r.

2 900,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 75 cm
Szerokość 69 cm