Dużą cukiernica o pękatej formie w stylu biedermeier. Powstała w I połowie XIX wieku. Przepiękny przedmiot o doskonałych proporcjach i zachwycającej urodzie. 

Na spodzie ścieżka probiercza. Sygnatura: RF

 

Piękne, pękate puzdo z przysadzistym dołem. Forma nie jest kulita lecz bardziej spłaszczona w dolnej partii, co sprawia, że jest jeszcze bardziej bogata i pojemna. Ciekawym elementem projektu jest uniesienie przedmiotu na kulach.  Dzięki temu forma zyskuje lekkość. Ozdobę tego pięknego naczynia stanowi grawerowany kartuszowy medalion, w którego centrum znajduje się dziurka na kluczyk. Na spodzie cukiernicy umieszczona została punca z sygnaturą twórcy  RF.

 

Naczynie wykonane zostało ze srebra II próby,  jej wnętrze jest dodatkowo złocone. Złoto ma właściwości antybakteryjne i nie ulega poczernieniu tak jak srebro. Cukiernica ma w środku sprawny mechanizm, można z niej wyjąć zamek, aby podczas czyszczenia cukiernicy, go nie uszkodzić.

 

Cukiernice w dawnych czasach były zamykane na kluczyk  ze względu na to, iż cukier był drogim produktem.  Limitowano do niego dostęp, cukier pojawiał się na stołach  jedynie podczas wyjątkowych, towarzyskich spotkań.

Srebrna cukiernica, późny biedermeier, 1 poł XIX w., grawer, Srebro próby II.

Sprzedane