Flakon mocno szlifowany w duże romboidalne fasety (multi faset). Ikona designu jeżeli chodzi o projektowane szkło artystyczne II poł. XX wieku, pochodząca z włoskiej wyspy Murano, słynnej na cały świat z wyrobu szkła artystycznego, począwszy od VIII w. 

 

Masywna bryła ciężkiego szkła szlifowana w regularne duże fasety, które załamują światło dając piękne pryzmaty. Warstwa szkła w kolorze herbacianym z zaznaczoną gradacją koloru wykonana w technice sommerso. Sommerso w języku włoskim oznacza zanurzenie. Jest to technika niezwykle trudna, dająca przepiękny efekt trójwymiarowości i rozświetlenia wewnątrz masy szklanej. Zadaniem sommerso jest stworzenie iluzji głębi, oraz wprowadzenie dodatkowego blasku między warstwy szkła. Technika ta dostarcza hipnotyzującego wrażenia. 

 

Na uwagę zasługuje również budowanie formy za pomocą ręcznie wykonanego szlifowania, które dodatkowo załamuje światło pod wieloma kątami, dzięki naprzemiennemu krzyżowaniu się faset

 

Flakony sommerso są zazwyczaj  zestawiane ze sobą w duety lub triplety, aby podkreślić urodę i kunszt rzadkiej techniki. We wnętrzach tworzą  kompozycje kolorystyczne oraz moduły skomponowane z różnych rozmiarów.  

 

Wielka rzadkość na rynku sztuki. Egzemplarze poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie

 


Wazon Sommerso w kolorze herbacianym. Szlifowany. Murano. II poł. XX w.

Sprzedane