Pasterz opowiadający historię, Friedrich Hiddemann. Chromolitografia. 1868 r.

Grafika autorstwa znanego niemieckiego malarza, Friedricha Hiddemanna. Scena rodzajowa wykonana w technice chromolitografii, osadzonej w wysokim passe partout.

 

 

W centrum kompozycji znajduje się grupa czwórki dzieci, skupiona wokół starczego mężczyzny. Mężczyzna ten, siedzący na dużym głazie, opowiada historię, prawą ręką przytrzymując swoją pasterską laskę, lewą zaś wskazując na znajdujący się po prawej stronie obrazu, w tle, zamek (bądź inną budowlę), wzniesioną na szczycie stromej góry. Scena należy ewidentnie do przedstawień życia pasterzy południowych Niemiec (może Bawaria?) – rozgrywa się na rozległej hali, w tle widzimy stado leżących owiec, pilnowane przez pasterskiego psa. Źródło światła pada zza pola obrazowego, jest dla nas niewidoczne – jego natężenie i kolor sugeruje wieczór.

 

Prezentowana praca stanowi doskonały przykład sceny rodzajowej z życia pasterzy – oto jesteśmy świadkami opowieści mężczyzny o kilka pokoleń starszego od otaczających go dzieci. Gest wskazujący na zabudowania widoczne w oddali w pewien sposób wiąże je z tajemniczą, (może legendarną) opowieścią, która wyraźnie podoba się słuchaczom. Wrażenie „poetyckości” dzieła potęguje zachodzące słońce, które, chociaż go nie widać, jest odczuwalne na każdym przedmiocie. Grafika stoi na bardzo wysokim poziomie artystycznym.


Friedrich Hiddemann (ur. 1829  w Dusseldorfie) znany niemiecki malarz, kształcił się artystycznie na Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie. Uczeń Teodora Hildebrandta i Wilhelma von Schadow. XIX wiek był jeszcze okresem, w którym, po studiach akademickich następowała obowiązkowa wycieczka studyjna po krajach europejskich – Hiddemann podczas takiej podróży odwiedził m.in. Francję, Belgię i Holandię, gdzie zainteresował się XVII-wiecznym malarstwem. Po powrocie do Dusseldorfu osiadł tu na stałe i zaczął działalność artystyczną. Początkowo poświęcił się kompozycjom historycznym, aby po pewnym czasie zwrócić się w stronę scen rodzajowych (często o humorystycznym charakterze).

Wymiary: 69 cm x 76 cm

Pasterz opowiadający historię, Friedrich Hiddemann. Chromolitografia. 1868 r.

3 200,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 76 cm
Szerokość 69 cm