Młoda kobieta. Sygnowany inicjałami autora: E.M.” oraz datą: 30/5 1898. Akwarela na papierze.

Dziewiętnastowieczny portret ukazujący postać młodej kobiety w kasztanowatych, kręconych i spiętych włosach. Kobieta ukazana od frontu, twarz ujęta z trzech czwartych przy lekkim skręcie w lewo.

 

Dziewczyna jest ubrana w elegancką białą suknię, której na polu obrazowym widać tylko górną część. Tło obrazu neutralne, lawowane kilkoma pociągnięciami delikatnie żółtej farby wokół postaci. Obraz powstał zapewne z okazji pewnej uroczystości i miał być nie tyle osobnym portretem określonej osoby, co pamiątką z takiej uroczystości (być może ślubu?). Wskazują na to strój oraz ściśle określona data wykonania akwareli.

Przedstawienie jest typowym, reprezentatywnym dziełem dla okresu fin de siecle’u, określanym też bardziej malowniczo jako belle epoque – piękna epoka. Taki termin w historii oraz historii sztuki jest używany do oznaczenia czasu od schyłkowych lat XIX wieku do wybuchu I wojny światowej. Ustabilizowany w czasie dziewiętnastego stulecia ład społeczny, ekonomiczny, mimo pozornej trwałości i „petryfikacji” zaczynał się rysować i pękać. Wiązało się to z jednej strony z dążeniami grup lewicowych (socjaliści), będących spadkobiercami np. Komuny Paryskiej, z drugiej zaś zaostrzającym się konfliktem między państwami europejskimi (Trójprzymierze contre Ententa). Ostatnie lata spokoju, zmiecione przez wojnę, która zmiotła dotychczasowy świat, są więc do dziś wspominane z olbrzymim sentymentem.

Sportretowana kobieta nosiła zapewne długą, przylegającą do ciała i rozszerzającą się u dołu suknię. Przeszła już moda na wielkie rękawy a gigot, które dominowały w kreacjach na początku lat 90. XIX wieku – ich miejsce pod koniec dekady zajęły rękawy dość wąskie, lekko bufiaste na końcu lub, jak często w przypadku sukni balowych – nie było ich w ogóle. Niezmiennym elementem ubioru kobiecego był natomiast do lat 20. XX wieku gorset, który, z przerwą na początek XIX wieku – skutecznie utrudniał im życie. Jako dopełnienie ilustracji akwareli prezentujemy zdjęcie wykonane w 1890 roku Eleanor Roosevelt, przyszłej Pierwszej Damie USA, żonie prezydenta Franklina Roosevelta.

Młoda

Obraz posiada dwa pendants tego samego artysty.

Wymiary: 33 cm x 27 cm

Młoda kobieta. Sygnowany inicjałami autora: E.M.” oraz datą: 30/5 1898. Akwarela na papierze.

1 890,00 PLN
2 400,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 33 cm
Szerokość 27 cm