Kościół Mariacki widziany od Małego Rynku, Sygnowany: Matzenauer M.  1942 r.Akwarela na papierze.

Wyjątkowość prezentowanego widoku Krakowa polega nie tylko na jego niezaprzeczalnych walorach artystycznych, ale również na ciekawym ujęciu, bowiem jedynie nieliczni mogą pozwolić sobie na oglądanie podobnej perspektywy w rzeczywistości. Obraz przedstawia kościół Mariacki wraz z kościołem św. Barbary i fragmentem Sukiennic, widzianymi z okien jednej z kamienic przy Małym Rynku. Na pierwszym planie widoczny fragment wzniesionego w 1931 roku przez F. Mączyńskiego budynku Wikarówki, oddzielającej Mały Rynek od Placu Mariackiego.

Z racji niemiecko brzmiącego nazwiska i daty akwareli można zakładać, że autorem przedstawienia był niemiecki żołnierz bądź urzędnik Gubernatorstwa Generalnego. W czasie okupacji Kraków był bowiem miastem polskim w którym znalazło się najwięcej Niemców, pracujących w licznych agendach rządowych stolicy kraju podległego III Rzeszy.

 

Obraz ma cenny walor ikonograficzny i jest dokumentem historii Krakowa, a o bardzo uważnej obserwacji rzeczywistości przez jego autora świadczy nawet widoczny brak witrażów w prezbiterium kościoła Mariackiego, które zostały zdjęte w 1939 roku i powróciły na swoje miejsce dopiero po wojnie. Zwraca uwagę urocza gra zazielenionej miedzi na dachach kościołów oraz umiejętnie oddane, delikatnie zachmurzone, niebo.

Wymiary: 68 cm x 56 cm

Kościół Mariacki widziany od Małego Rynku, Sygnowany: Matzenauer M. 1942 r.Akwarela na papierze.

2 900,00 PLN
3 900,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 68 cm
Szerokość 56 cm