Dworek, Andrzej Żywicki. Gwasz na kartonie. Sygnowany nazwiskiem autora w prawym dolnym rogu. Poł. XX w.

Na pierwszym planie znajduje się rozległy podworzec przed dworem, umieszczonym po lewej stronie pola obrazowego. Dworek jest drewniany, jednopiętrowy, z wejściem umieszczonym w prawej strony, zaznaczonym małym, drewnianym portykiem, wspierającym się na parze kolumn. Cała ta architektoniczna oprawa jest obrośnięta zimozielonym bluszczem. W tle znajduje się rozległy las parkowy, gdzie kolor drzew pozwala określić porę roku na obrazie na jesień.

 

Prezentowany obraz jest zapewne dla przeciętnego odbiorcy bardzo „polski” w swoim wyrazie. Rzeczywiście, jego autor uderza w swoim dziele w serce pojmowania „polskości” już od mickiewiczowskiego Pana Tadeusza – mianowicie o polski dwór. Zjawisko tzw. stylu dworkowego było nawet osobną kwestią, zaprzątającą głowę polskich architektów okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy zastanawiano się nad najlepszą, najbardziej adekwatną formą zabudowy Warszawy. W dziele ten polski duch zostaje uzewnętrzniony i zaprezentowany pod postacią sielankowego wyobrażenia starego, parterowego, drewnianego dworu, którego tradycja została jeszcze podkreślona obrastającym go bluszczem.


Andrzej Żywicki (1928 - 1970) w latach 1945 -1951 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie, dwa lata przebywał w Warszawie, by pod koniec 1953 roku osiedlić się w Szczecinie. Z tym też miastem związał się do końca życia.

 

Prezentowany obraz pochodzi zapewne z wczesnej fazy twórczości malarza – fazy, w której trwał on przy realizmie (może nieco idealizowanym). Od zmian na szczytach władz komunistycznych w PRL, kiedy to w 1956 roku do głosu doszła grupa Gomułki, większość polskich artystów odeszła bowiem od propagowanego socrealizmu i zwróciła się ku nurtom awangardowym. Żywicki nie był co prawda abstrakcjonistą w rozumieniu twórczość np. Marii Jaremianki, ale w istotny sposób eksperymentował z formami przedstawienia świata realnego, co zaowocowało zresztą doskonałymi kompozycjami, jak „Zatoka pełna łodzi” (1961), przechowywana w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

 

Wymiary: 35 cm x 45 cm

Dworek, Andrzej Żywicki. Gwasz na kartonie. Sygnowany nazwiskiem autora w prawym dolnym rogu. Poł. XX w.

1 190,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 45 cm
Szerokość 35 cm