Dziewanny, Józef Piotrowski. Olej na płótnie. XX w.

Niesamowicie klimatyczny pejzaż o wyjątkowych walorach artystycznych oraz symbolicznych. Dzieło zaskakuje oryginalnym ujęciem i wyjątkową kolorystyką pełną kontrastów. Na pierwszym planie wyeksponowane kwitnące dziewanny. Za nimi położone w dali jezioro, nad którym piętrzy się masyw górski przesłaniający częściowo łunę zachodzącego słońca.

Józef Piotrowski przez całe swoje życie związany był silnie z Krakowem. Edukację artystyczną pobierał najpierw w krakowskiej Szkole Przemysłowej, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych (pod kierunkiem min. Konstantego Laszczki i Leona Wyczółkowskiego). Podczas I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich, formowanych przez Józefa Piłsudskiego, a po tzw. kryzysie przysięgowym w 1917 roku i rozwiązaniu Legionów został internowany na Węgrzech.
Twórczość Piotrowskiego ogranicza się w technice głównie do malarstwa olejnego, a w tematyce do motywów pejzażowych, szczególnie pejzażu wiejskiego ze znanych mu podkrakowskich okolic z motywem ludowym. Prezentowany obraz posiada jednak pewne cechy, które pozwalają wysunąć go przed szereg standardowych paysages. Przedstawiający okolicę Podbeskidzia(?) widok opiera się na kontraście dynamiki stosunkowo mocno rozjaśnionego pierwszego planu z masywem piętrzących się w oddali, pogrążonych w mroku gór. Podobna gra nastrojów, osiąganych efektami światłocieniowymi, ma miejsce na znakomicie oddanym przez artystę niebie, wykorzystanym jako pole do ukazania momentu przejścia dnia w noc. Z lewej strony złocista łuna zachodzącego słońca przysłonięta została przez masyw górski, z prawej nadciąga już ciemność, niosąc dodatkowo burzę, wzmacniającą efekt napięcia, które charakteryzuje całe dzieło. Złożoność artystyczna dzieła podkreślona została dodatkowo przez wybór tematu. Tytułowe dziewanny to kwiaty posiadające swoje odrębne znaczenie w treści artystycznej, szczególnie kręgu artystów polskich. Obraz Piotrowskiego jest więc najpewniej świadomym odwołaniem do mitologii słowiańskiej, w której Dziewanna pełniła rolę podobną do rzymskiej Diany (będąc boginią przyrody czy urodzaju) i w tym kontekście może zostać zaliczony do szerokiego nurtu symbolizmu.

Dziewanny, Józef Piotrowski. Olej na płótnie. XX w.

15 900,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków