Kwiaty w wazonie, Helena Papee-Bożyk. Olej na desce. Obraz sygnowany inicjałami artystki: „H.P.”. II poł. XX wieku.

Martwa natura autorstwa polskiej artystki, Heleny Papee-Bożyk. Obraz przedstawia kwiaty w wazonie. Sportretowany bukiet składa się z różnokolorowych roślin – dominuje tu mnóstwo odcieni różu – od intensywnej fuksji po róż blady, wpadający w biel.

Helena Papee-Bożyk (ur. 1915 w Krakowie) pochodziła z bardzo zasłużonej w dziejach Polski rodziny Papee (Fryderyk Papee był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a Kazimierz Papee ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym). Artystka związana była przede wszystkim z Krakowem, gdzie uzyskała wykształcenie artystyczne, początkowo w latach 1944/1945 by uzyskać ostatecznie dyplom w 1955 roku. Uczyła się w pracowni Wojciecha Weissa, którego też stylistykę (poddaną oczywiście indywidualnemu wpływowi) dość dobrze widać w jej nastrojowych, bardzo plastycznych kompozycjach.

Podobnie jak Weiss, Papee-Bożyk zamykała się w indywidualnym świecie form i kompozycji, które samodzielnie analizowała i próbowała przepracować. W jej obrazach uderza specyficzny, chaos. Chaos ten jest jednak pozorny ponieważ artystka uważnie kładzie farbę i rozgranicza kolory, zachowując równowagę kompozycyjną. Artystka tematycznie zajmowała się przede wszystkim martwymi naturami, spośród których najbardziej ciekawiły i fascynowały ją kwiaty. W ofercie znajdują się jeszcze inne obrazy Heleny Papee-Bożyk, wszystkie poświęcone temu wdzięcznemu i niedocenionemu motywowi.

Pierwsze obrazy, traktujące jako głównych bohaterów właśnie kwiaty i w ogóle roślinność należy datować już na XVII wiek, na środowisko flamandzkie i holenderskie, gdzie zmiana struktury społecznej (spowodowana zmianami obyczajowymi i światopoglądowymi) skutkowała także istotnymi przewartościowaniami na polu sztuki, gustów artystycznych i tematyki zamawianych obrazów.


Wymiary: 54 cm x 42 cm

Kwiaty w wazonie, Helena Papee-Bożyk. Olej na desce. Obraz sygnowany inicjałami artystki: „H.P.”. II poł. XX wieku.

889,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 54 cm
Szerokość 42 cm