Przy ognisku, Mieczysław Korwin Piotrowski. Olej na tekturze. Sygnatura autorska w lewym dolnym rogu. Poł. XX wieku.

Obraz ukazujący scenę rodzajową o zmierzchu. Autor dużo uwagi poświęcił przedstawieniu koni, tworząc w ten sposób doskonałe studium tych zwierząt.

 

W centrum kompozycji umieszczono grupę starszego mężczyzny z parą gniadych koni. Mężczyzna, stojący po lewej stronie, ukazany jest z tyłu z trzech czwartych, en pied. Trzymając w założonych z tyłu rękach lejce jednego z koni, wpatruje się w płomień ogniska, umieszczonego skrajnie z lewej strony obrazu w taki sposób, że „wychodzi” ono poza pole obrazu. Tłem do sceny jest równinny pejzaż (Podole?).

Mieczysław Piotrowski (1869 Kamieniec Podolski - 1930 Lwów) przez całe swoje życie związany był więc z Kresami Wschodnimi Polski, co widoczne jest w tematyce jego prac. Studia malarskie rozpoczął w 1883 r. w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Floriana Cynka i Władysława Łuszczkiewicza. Naukę kontynuował w latach 1898 - 1899 w szkole Stanisława Grocholskiego w Monachium. Wystawiał m.in. w krakowskim TPSP i na wystawach we Lwowie, gdzie stale mieszkał. W 1917 r. miał dużą wystawę w Salonie Sztuki w Kijowie. Malował przede wszystkim pejzaże i sceny rodzajowe. Wiele jego obrazów było reprodukowanych na pocztówkach wydawanych we Lwowie.

Prezentowany obraz, zapewne delikatnie historyzujący, zdaje się czerpać z tradycji Józefa Brandta – piewcy historii polskiej XVII wieku, który w swoich kompozycjach rozbudzał nieprzebyte równiny Wołynia i Podola. W przypadku tego dzieła można mówić jedynie o jakiejś dalekiej zależności czy inspiracji Brandtem – Piotrowski skupia się tu bardziej na studium koni niż na elemencie narracyjnym.


Wymiary: 43 cm x 53 cm

Przy ognisku, Mieczysław Korwin Piotrowski. Olej na tekturze. Sygnatura autorska w lewym dolnym rogu. Poł. XX wieku.

2 900,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 53 cm
Szerokość 43 cm