„Kompozycja”, autor nieznany. Olej na płótnie. Poł. XX wieku.

Kompozycja abstrakcyjna, na którą składają się różnorodne formy geometryczne, przechodzące przez siebie wzajemnie, umieszczone na ciemnoczerwonym tle. Kontury form stanowią najczęściej jasnoszare linie, raz rozszerzające się, a innym razem zmniejszające, wciągnięte przez to do obrazu jako element konstrukcji formy.

Obraz, będący dziełem, pochodzącym najpewniej z krakowskiego środowiska artystycznego, znajduje się pod dużym wpływem jednego z najwybitniejszych twórców abstrakcyjnych – Marii Jaremy. Jaremianka, której fascynacja rzeźbą jest widoczna w wielu namalowanych obrazach, od lat czterdziestych zaczynała uciekać w świat przedstawień zupełnie oderwanych od rzeczywistości.

Tak samo w tym obrazie, mięsistość i plastyczność form geometrycznych podkreśla płaska, jednostajna faktura, na którą owe formy „rzucono”. Jednocześnie wzajemne przenikanie się ich powoduje pewnego rodzaju rytm, narzucający oku wędrówkę po polu obrazowym i próby doszukiwania się kontekstów przedstawieniowych w dziele.

„Kompozycja”, autor nieznany. Olej na płótnie. Poł. XX wieku.

2 900,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 45 cm
Szerokość 66 cm