Bardzo rzadki stół polski z pierwszej połowy XIX wieku.  Stanowi piękny okaz polskiego biedermeieru spotykanego w ikonografii polskich dworów. Mebel o stosunkowo prostej, stonowanej formie i gładkich powierzchniach charakterystycznych dla mebli w stylu Biedermeier. Odznacza się dobrym rzemieślniczym wykonaniem, przejrzystą  formą  i skromną,  ale elegancką dekoracją skupioną głównie na pięknych, fantazyjnie rzeźbionych nogach. Stolik posiada zamykaną na klucz szufladkę, która pomieści wiele drobiazgów, korespondencję lub dokumenty. Dziurka od klucza dodatkowo zdobiona metalową obsadką w kształcie tarczy.

Na terenie Polski występowały dwa rodzaje stylu Biedermeier: bliższy pierwowzorowi styl miejski oraz tzw. Biedermeier szlachecki. Ten ostatni kierował się ku tradycji i miał unaoczniać ówczesne dążenia arystokracji. Stąd obecność wyposażenia wnętrz w stylu Biedermeier w wielu polskich dworach.

Do uzupełnienia stołu można użyć pary foteli lub krzeseł. 

Stół w stylu Biedermeier na nogach tzw. łabędzich szyjach. Drewno jabłoń, politurowane na połysk. Polska lata 30. XIX w.

Sprzedane