Lekki fotel z wyplatanym siedziskiem i rzeźbionymi elementami oparcia i nóg. Projekt utrzymany w stylu gustawiańskim, który stanowi skandynawski odpowiednik XVIII-wiecznego francuskiego klasycyzmu.

 

Mebel wykonany z drewna malowanego na kolor złamanej bieli – co charakterystyczne dla stylu gustawiańskiego. Ma delikatną, prostą konstrukcję której dekorację stanowi finezyjne wygięcie podłokietników oraz nieprzesadne, rzeźbione zdobienia. Uwagę przyciągają zwłaszcza kanelowane i toczone elementy nóg, oraz centralna część oparcia z motywem kwiatowym.

 

Białe lakierowanie w paru miejscach posiada ubytki, które podkreślają charakter zabytkowego przedmiotu vintage.

 

Fotel stanowi piękny przykład stylu gustawiańskiego zapoczątkowanego w XVIII w. przez króla Szwecji Gustawa III, który będąc pod wrażeniem wizyty w paryskim Wersalu postanowił stworzyć w Szwecji “Paryż Północy”. Inspirację dla mebli gustawiańskich stanowiły francuskie wzory mebli z okresu schyłkowego rokoka i początków klasycyzmu. Wzory te zostały jednak w Szwecji uproszczone i dostosowane do miejscowych obyczajów i warunków. Francuskie złocenia mebli zastąpiono polichromią w odcieniach bieli, szarości i szarych błękitów, często z przetarciami. Meble zdobiono snycerka z motywem kanelowania, festonów kwiatowych, rozetek, girland i gzymsów. Styl gustawiański odznaczał się wyrafinowaniem, dobrymi proporcjami opartymi na klasycystycznych wzorcach.

Fotel w stylu Gustawiańskim. Wyplatane siedzisko. Drewno bejcowane na biało. Rzeźbione.

Sprzedane