Fotel w stylu Biedermeier, odznaczający się szlachetnością formy i materiału. Zaplecek oparty na płynnej, giętkiej linii dodaje dekoracyjności i sprawia, że fotel jest ergonomiczny i wygodny. Oszczędne zdobienia skupione głównie na toczonych przednich nogach fotela. Siedzisko tapicerowane wysokiej jakości wełną w kratę Trusardi.

 

Fotel po profesjonalnej renowacji.

 

mebel stanowi piękny przykład stylu Biedermeier, który rozpowszechnił się w Europie Środkowej około 1815 roku i trwał do połowy XIX w. Przejawiał się głównie w meblarstwie, wzornictwie i wyposażeniu wnętrz. Stworzony w kręgach mieszczańskich pierwotnie miał wyrażać jego stosunek do świata.

 

Meble tego okresu były uproszczoną wersją francuskich mebli dyrektoriatu i stylu empire oraz angielskich mebli w stylach Adamów i Sheratona. Nacisk kładziono na funkcjonalność i wygodę, z reguły w projektach unikano ekstrawagancji. Umiarkowane zdobnictwo, podporządkowane użytkowości sprzętu, stosowanie gładkich powierzchni i dobre rzemieślnicze wykonanie to cechy charakterystyczne dla mebli w stylu Biedermeier.

 

Na terenie Polski występowały dwa rodzaje tego stylu: bliższy pierwowzorowi styl miejski oraz tzw. Biedermeier szlachecki. Ten ostatni kierował się ku tradycji i miał unaoczniać ówczesne dążenia arystokracji. Stąd obecność wyposażenia wnętrz w stylu Biedermeier w wielu polskich dworach.

Fotel biedermeier. Politura, wełna Trusardi. XIX w.

Sprzedane