Flakon perfumowy wykonany ze szkła barwionego w masie na kolor szafirowy. Na uwagę zasługuje ciekawa forma flakonu podkreślona przez harmonijnie i przemyślanie rozmieszczony motyw dekoracyjny w postaci naprzemiennie ułożonych pasów szkła matowanego i polerowanego. Geometryzujące zdobienia oraz zastosowanie szkła kolorowego charakterystyczne dla wyrobów Huty Szkła “NIEMEN’ stylu Art Deco.

 

Styl Art Deco rozpowszechnił się w latach 1919-1939, Charakteryzował się dążeniem do syntetycznego ujmowania form oraz ich geometryzacji, a piękna poszukiwano wówczas głównie w funkcji przedmiotu użytkowego.

 

Flakon pochodzi z jednej z najsłynniejszych polskich zakładów szklarskich – Huty Szkła “NIEMEN”. Hutę założono w 1891 roku w Brzozówce, nazwę “Niemen” zakład otrzymał jednak dopiero w 1900 r. Właścicielem zakłądu był Juliusz Stolle. Wyroby huty “Niemen” eksportowano do wielu krajów, np Francji, Austrii, Anglii, Holandii, krajów Bliskiego Wschodu, USA, a nawet kilku państw Afryki. Szczególnie ceniona była produkowana przez hutę galanteria szklana w modnym wówczas stylu Art Deco oraz kolorystyce takiej jak łososiowy róż, błękit, czy zieleń uranowa. Formy przedmiotów ceniono za doskonałe proporcje i niebywałą delikatność.

Wyroby huty “Niemen” są obecnie bardzo pożądane na rynku antykwarycznym.

Flakon perfumowy z rozpylaczem. Huta Szkła "NIEMEN". Art Deco. Polska, lata 30. XX w.

Sprzedane