Filiżanka ze spodkiem ma eklektyczną dekorację. Płyciny w podziale zdobień są dekorowane typowymi dla porcelanowej stylistyki wzorami kwiatowymi, jednak w całej kompozycji dominuje pseudorokokowy plastyczny ornament. Walory tego ornamentu są zaakcentowane kobaltowym barwieniem, oraz obfitymi złoceniami. Filiżanka jest przedmiotem wyjątkowym w stylu i bardzo dekoracyjnym.

 

 

Filiżanka pochodzi z Królewskiej Manufaktury Porcelany w Berlinie, zwanej w skrócie KPM. Manufaktura została założona w 1763 roku. Była własnością Fryderyka II Pruskiego, co dodawało władcy prestiżu i wprowadzało rywalizację z elektorami saskimi, posiadającymi rozsławioną manufakturę porcelany w Miśni. Symbolem KPM stało się berło i taki znak widnieje na berlińskich wyrobach jako podszkliwna sygnatura. KPM, obok słynnych manufaktur w Miśni i Wiedniu, należy do najcenniejszych kategorii porcelany kolekcjonerskiej.

 

 

Tak zwany „kobaltowy błękit”, zbliżony odcieniem do granatu, stosowany w zdobieniu klasycznej biało-niebieskiej porcelany, nazwę zawdzięcza kobaltowi, metalowi, z którego ten kolor pozyskiwano. Czasem zamienie ten kolor nazywa się „błękitem drezdeńskim” (od porcelany zdobionej w ten sposób w rejonie Drezna). Kobaltowy pigment zaczęto stosować dopiero w pierwszych dekadach XVIII wieku. Wcześniej nie znano tego odcienia błękitu i stosowano zamienne barwniki, jak na przykład „lapis lazuli”. Odkrycie receptury na kobaltowy błękit zostało masowo wykorzystane w osiemnastowiecznych manufakturach porcelany i dzięki temu kolor, zwany w skrócie „kobaltem”, jest powszechnie kojarzony z klasyczną biało-niebieską porcelaną i fajansem. Często bywał stosowany do malowania ornamentyki imitującej wzory chińskie na porcelanie, na przykład „wzoru cebulowego”, lub pejzaży orientalnych. Błękit kobaltowy jest powszechnie stosowany także we współczesnej ceramice.

Filiżanka porcelanowa ze spodkiem, dekorowana kobaltem i złotem, porcelana sygnowana, KPM, Niemcy, XIX w.

950,00 PLN
1 200,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków