Wilki do kominka w stylu EMPIR wykonane z brązu złoconego ogniowo, tzw. techniką ormolu.

 

Podstawy zdobione przedstawieniem dwóch puttów dorzucających gałązki do ognia, zestawionych antytetycznie. Podstawy pełnią rolę cokołów dla niewisokich amfor o kanelowanych korpusach. Podstawy połączone ażurową galeryjką z ostrołukowym motywem.

 

Zastosowana ornamentyka wywodzi się ze stylu Empir, nazywanego również cesarskim. Okres występowania owego stylu przypadał na czas panowania Napoleona Bonaparte.


Styl ten charakteryzował się odmianą późnego klasycyzmu. Swym zasięgiem objął wszystkie obszary życia i twórczości, np. modę, architekturę, malarstwo oraz w sztukę użytkową. Odpowiednikiem stylu Empir na ziemiach Polskich jest styl Księstwa Warszawskiego.

 

Prezentowane wilki stanowią przykład rzemiosła artystycznego wysokiej klasy. Odznaczają się dużą klasyczną elegancją i zastosowaniem wysokiej jakości materiałów oraz technik zdobniczych.

 

Technika ormolu, wywodzi się z francuskiego or molou oznaczającego „pozłacany brąz”. Metoda ta była chętnie wykorzystywana w XVIII wiecznej Francji w produkcji przedmiotów o charakterze luksusowym, a od XIX wieku powszechna była w szeroko pojętym rzemiośle artystycznym.

Wilki do kominka EMPIR, brąz złocony ogniowo. XIX w.

4 800,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków