Dużych rozmiarów dzbanek wykonany z ceramiki. Powierzchnia przedmiotu szkliwiona i malowana. Górna partia w kolorze zielonym, płynnie przechodzi w biel w dolnej części. Efekt ten został uzyskany dzięki zastosowaniu techniki gradacji koloru. Powierzchnia dzbanka zdobiona plastycznym ornamentem rocaille, który podkreślony został subtelnym złoceniem. Dekoracja skupiona w górnej części brzuśca oraz uchwytu.

 

Ornament rocaille jest charakterystyczny dla zdobnictwa XVIII w. Ornament ten był ściśle związany ze sztuką rokokową. Swoim kształtem miał przypominać muszle a w późniejszej fazie dodano formy przypominające koguci grzebień lub grzywy morskich fal

 

. Rokoko to nurt stylistyczny, który najbardziej wyraźnie uwidaczniał się w ornamentyce, architekturze wnętrz, malarstwie i rzemiośle artystycznym. W sztuce europejskiej występował w latach 1720 -1790. Styl rokokowy poprzez swoją kameralność i zmysłowość sprzeciwiał się pompatycznemu i monumentalnemu barokowi. Wyróżniał się przede wszystkim lekkością, dekoracyjnością form, asymetrią, swobodną kompozycją, a także płynnością linii.

Dzbanek z ornamentem rocaille. Ceramika szkliwiona

290,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość ok. 26 cm
Wysokość 34 cm