Dużych rozmiarów dzban z uchem wykonany w hucie Ząbkowice według projektu Ludwika Fiedorowicza z 1982 r. Przedmiot wykonany tradycyjna technika hutniczą. Formowany ręcznie w szkle barwionym w masie na odcień pomarańczowy.

 

Dzbanek stanowi przykład polskiego szkla artystycznego doby PRL.

 

Okres PRL-u to czas największego rozkwitu polskiego szkła artystycznego. Szczególne znaczenie dla rozwoju szklarstwa w Polsce miało otwarcie w tym czasie przez Stanisława Dawskiego Wydziału Szkła Artystycznego we Wrocławskiej Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych. Absolwentami tego wydziały byli najlepsi powojenni projektanci szkieł artystycznych, m. in. Jerzy Słuczan-Orkusz, Zbigniew Horbowy, Henryk Wilkowski, czy Barbara Urbańska-Miszczak. Istotny wpływ na rozwój szkła artystycznego w Polsce miał także działający w okresie PRL-u Krakowski Instytut Szkła.


Zarówno tzw. szkła krakowskie, jak i szkła wytwarzane w polskich hutach szkła takich jak Krosno, Tarnowiec, czy Ząbkowice posiadają walory artystyczne i kolekcjonerskie. Polskie szkła z lat 60. I 70. cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 

 

Dzban proj. L Fiedorowicza, szkło artystyczne, PRL, huta Ząbkowice

360,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 34 cm