Okazały dzban z bogatą dekoracją w typie tradycyjnych wyrobów huculskich. Pękaty korpus z dwoma uszkami w całości pokryty żłobionymi, a następnie malowanymi wzorami o motywach kwiatowych. Bogata kolorystyka charakterystyczna dla sztuki huculskiej – brązowe, żółte, zielone i chabrowe wzory na białym tle.

 

Dzban pochodzi z terenów Huculszczyzny lub Ukrainy.

 

Przedmiot kolekcjonerski i dekoracyjny.

 

Hucułowie to grupa etniczna zamieszkująca obszar Karpat Wschodnich. Huculska sztuka ludowa oraz kultura tego regionu cieszyła się wielką popularnością wśród polskich poetów, malarzy i artystów na przełomie XIX i XX wieku oraz w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Inspiracje Huculszczyzną widoczne są m.in. w pastelach Leona Wyczółkowskiego, obrazach Teodora Axentowicza, pracach Władysława Skoczylasa oraz dziełach wielu innych wybitnych artystów.

 

W 2011 r. tematyce huculskiej została poświęcona wystawa pt. „Na wysokiej Połoninie. Sztuka Huculszczyzny – Huculszczyzna w sztuce”, zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

 

Największe zbiory sztuki huculskiej w Polsce, liczące ponad 2 tysiące eksponatów, znajdują się w posiadaniu Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Dzban z dekoracją ludową. Glina malowana i szkliwiona. Huculszczyzna/Ukraina

950,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 21 cm