Obraz autorstwa Stanisława Borysowskiego. Przedstawia pejzaż z widokiem zabudowań w otoczeniu przyrody. Obraz wykonany tradycyjną technika malarstwa olejnego na tekturze.

 

Pejzaże Borysowskiego budowane są najczęściej przede wszystkim za pomocą koloru i plamy barwnej, charakteryzują się stonowaną kolorystyką z przewagą przygaszonych zieleni, błękitów, brązów i ugrów. Wyraziste akcenty tworzą czerwienie i pomarańcze dachów zabudowań. Charakter pejzaży jest szkicowy, w formie obrazów wyraźnie uwidacznia się dążenie autora w kierunku dekonstrukcji formy i abstrakcji.

 

Stanisław Borysowski studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Teodora Axentowicza i Ignacego Pieńkowskiego. Dyplom uzyskał w 1931 r. W latach 1934-35 kontynuował naukę u I. Pieńskowskiego w Paryżu. Po wojnie został profesorem i kierownikiem Katedry Malarstwa na uniwersytecie w Toruniu. Współtwórca i lider Grupy Toruńskiej działającej w latach 1958-1978.

 

Twórczość artysty obejmowała zarówno malarstwo – malował głownie pejzaże i portrety, jak i grafikę, szczególnie barwne litografie i linoryty. Malarstwo Borysowskiego początkowo silnie naznaczone wpływem szkoły Pankiewicza z czasem ulegało przemianom stylistycznym. Ostatecznie, ok. 1956 r. artysta odszedł od sztuki figuratywnej i zaczął tworzyć kompozycje abstrakcyjne.

 

Prace Borysowskiego wystawiane były zarówno w kraju – m. in. w TPSP w Krakowie, IPS w Warszawie, jak i za granicą – w Wenecji, Paryżu, Nowym Jorku, Pittsburgu.

 

Obecnie prace Borysowskiego cieszą się zainteresowaniem na aukcjach takich domów aukcyjnych jak Rempex, DESA, czy AGRAART. Ceny pejzaży oscylują pomiędzy 3.000-9.000 tys.

Pejzaż polski, Stanisław Borysowski, olej na tekturze

3 200,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków