Pejzaż przedstawiający fragment lasu – na trawie rosną drzewa (w większości modrzewie), które zostały wyróżnione i potraktowane indywidualnie dzięki wyciągnięciu ich przed zbitą masę w tle. Pomiędzy nimi znajdują się umieszczone obok siebie dwie młode brzózki. Na pierwszym planie zostało także przedstawione naturalne i tymczasowe oczko wodne, które wytworzyło się jako efekt zagłębienia terenu, gromadzącego wodę podczas intensywnych opadów. Teorię o takim jego pochodzeniu potwierdza niebo – dość ciężkiego, szaroniebieskiego koloru, raczej burzowe, aniżeli pogodne, kreujące w obrazie ledwie dostrzegalne napięcie.

 

Autor powyższego obrazu wytworzył nie tylko wizerunek przyrody (jednostkowy wycinek fragmentu lasu – bardzo prosty w swoim podstawowym, tematycznym ujęciu), ale postarał się o wprowadzenie do niego pewnego napięcia, niepokoju – o nietypowym, zaciemnionym niebie, wskazującym na niedawną ulewę i (być może) nadchodzącą większą burzę, pisano już wcześniej. Warto zwrócić uwagę także na bardzo teatralne ułożenie pary brzóz na drugim planie. Po bliższym przyjrzeniu się im należy skonstatować, że drzewa te są w zasadzie identyczne i identycznie względem siebie ułożone. Ten zapewne świadomy zabieg artystyczny wprowadza do dzieła dodatkowy element dziwności i napięcia.


Prezentowany obraz należy tematycznie do przedstawień dzieł poświęconych wyłącznie naturze – rodzajowi malarstwa, którego początków (tak jak wielu innych) należy upatrywać w sztuce XVII-wiecznych Niderlandów. Wcześniej pejzaż pojawiał się także często, a nawet zajmował niekiedy bardzo istotną część kompozycji dzieła malarskiego (dobrym przykładem są tu XV-wieczne Bardzo Bogate Godzinki księcia de Berry), ale nie stanowił on kompozycji zamkniętej w sobie i służącej tylko i wyłącznie przedstawieniu natury. Taka sytuacja nadejdzie dopiero kilkaset lat później w Holandii i Flandrii. Raz „uwolniony” pejzaż będzie zajmował coraz ważniejszą pozycję w malarstwie (wciąż jeszcze jednak uzupełniany nieodłącznym sztafażem), a największy szczyt popularności osiągnie wraz z nadejściem tendencji impresjonistycznych.

 

Obraz oprawiony w drewnianą, profilowaną ramę ze złoceniem w części wewnętrznej. Podobrazie lekko wypukłe. Sygnowany w prawym dolnym rogu: Cz. Baranik.

 

Pejzaż leśny, Czesław Baranik Olej na tekturze, poł. XX w.

750,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 77 cm x 55 cm